Informace o materiálech a jak o ně pečovat

Při výběru povlečení se vždy řiďte kvalitou příze a hustotou vlákennikoliv gramáží. Kvalitní povlečení je vyrobeno z příze s dlouhými a tenkými vlákny, která zajistí vysokou hustotu tkaní, tedy i vyšší pevnost – i přes nízkou gramáž. Výrobci právě tímto způsobem uvádí zákazníky v omyl – prezentují se vysokou gramáží, ale k výrobě ve skutečnosti používají levné příze s krátkými a silnými vlákny, které sice mají vysokou gramáž (hmotnost), ale zato nízkou hustotu vláken, brzy se třepí a nedrží pohromadě. Kvalita zboží pak odpovídá nízké ceně; látka je průhledná a životnost výrobku je o poznání kratší. Firma Matějovský používá k výrobě povlečení pouze kvalitní příze. Například pro bavlnu deluxe a krep deluxe používáme přízi v kvalitě 30 NE, pro bavlněný satén 40 NE a v případě švýcarského prémiového saténu 60 NE.

Pozn.: NE je jednotkou jemnosti vlákna – čím vyšší číslo, tím delší a tenčí vlákna a tedy kvalitnější látka ve výsledku. Většina bavlněného povlečení na českém trhu je vyrobena z příze v kvalitě okolo 10 NE.

REAKTIVNÍ BARVY

K potisku jako jedni z mála výrobců používáme ekologické reaktivní barvy, které reagují s vláknem, probarví ho do hloubky a tím vytvoří velmi dobré spojení mezi barvivem a látkou. Ta se tak ještě více zušlechtí a barvy jsou i po mnoha vypráních stále stejně syté a zářivé. Tisk reaktivními barvami je kvalitnější, odolnější, a také dražší. Běžně používané a pochopitelně levnější pigmentové barvy látku obarví pouze na povrchu, výsledný potisk má pak sklon blednout a tvrdnout.

ROZDÍLY V KVALITĚ POVLEČENÍ NA ČESKÉM TRHU

Klikněte pro zvětšeníNa fotografiích je hned na první pohled zřejmý rozdíl v kvalitě povlečení, který se odvíjí právě od použité příze.

Detail vlevo: Tenká a dlouhá vlákna, která používáme při výrobě, tvoří hustou, pevnou a na omak jemnou strukturu. Látka je zušlechtěna mercerací, sanforizací a kalandrováním.

Detail vpravo: Typický příklad běžně prodávaného levného povlečení, které je vyrobeno z krátkých a silných vláken. Nezušlechtěná látka vypadá v podstatě jako hrubá síť, která se při denním používání a při praní snadno poničí či zdeformuje. Toto povlečení má vyšší gramáž než povlečení vlevo.

Zajímavé je, že gramáž srovnávaných výrobků se ve výsledku liší o pouhých 5 g/m2. Je to vlastně logické – dlouhých tenkých vláken je více, ale jsou lehká a musí mít tedy vysokou hustotu tkaní, aby povlečení nebylo „průhledné“. Vysoká hustota tkaní (počet nití na m2) je velmi žádoucí, protože právě ta zajišťuje výslednou pevnost látky. Nekvalitní silná vlákna mají naopak vyšší hmotnost, takže jich látka na m2 obsahuje méně, ačkoli má výrobek podobnou gramáž. Konečný rozdíl je však z hlediska užitných vlastností zcela zásadní. Všimněte si, že právě informaci o gramáži mnozí výrobci uvádějí, ale údaj o kvalitě příze už chybí.
Před koupí proto myslete na to, že samotná gramáž o kvalitě ložního povlečení neříká téměř nic.

PROČ SI VYBRAT POVLEČENÍ MATĚJOVSKÝ

ZKUŠENOST A TRADICE
Matějovský je česká firma, která na našem trhu působí od roku 1990. Za tuto dobu získali jedno z výsadních postavení nejen na domácím trhu, ale i v zahraničí. Velice si váží všech ocenění zákazníků, díky kterým 4x v řadě zvítězil v soutěži SHOP ROKU, v kategorii Cena kvality – Bytové doplňky a design.


ZÁRUKA KVALITY

Povlečení Matějovský je certifikováno a pravidelně kontrolováno Státním zkušebním ústavem v Brně, který garantuje jeho vysokou kvalitu.


LUXUSNÍ MATERIÁLY
K výrobě povlečení používá výhradně kvalitní bavlněné příze, které mají dlouhá a tenká vlákna. Tkanina je ve výsledku jemná, hebká a má vysokou hustotu vláken, což zaručuje vysokou pevnost, ačkoli gramáž je nižší. Pro bavlněné a krepové povlečení používá přízi v kvalitě 30 NE, pro bavlněný satén 40 NE a v případě švýcarského prémiového saténu 60 NE.


KVALITNÍ BARVY A TECHNOLOGIE TISKU
Jako jedni z mála výrobců používá k tisku reaktivní barvy, které jsou oproti běžně používaným pigmentovým barvám jemnější, zářivější a ekologičtější. Reaktivní barvy probarví látku skrze celé vlákno, díky čemuž je tkanina i po vyprání stále hebká a barvy zůstanou syté. Vlastní know-how pro technologii tisku navíc tkaninu dále zušlechťuje.


NADČASOVÝ DESIGN
Spolupracuje se světovými designéry a zakládá si na nadčasovém vzhledu. U většiny povlečení je na každé straně polštáře či peřiny jiný vzor. Díky tomu je možné si s povlečením více vyhrát a obměňovat tak jeho podobu. Povlečení je sice nákladnější na výrobu, ale o to zajímavější.

BAVLNA DELUXE, BAVLNA DELUXE DIGITÁL

Jedná se o přírodní materiál, který je velice příjemný, vzdušný a dobře odvádí vlhkost. Klasická 100% bavlna v plátnové vazbě je na českém trhu nejrozšířenějším materiálem pro výrobu ložního povlečení. 

Bavlna deluxe je vyrobena z bavlněné příze ve vysoké kvalitě 30 NE. Látka je navíc zušlechtěna tzv. mercerováním, sanforizací a kalandrováním, což ve výsledku znamená vyšší pevnost a delší životnost látky. K tisku používáme ekologické reaktivní barvy, protože probarví vlákno do hloubky a tím zaručují krásné zářivé odstíny a barevnou stálost i po mnoha praních. Oproti běžné bavlně poskytuje tento materiál lepší uživatelský komfort.

Bavlna deluxe digitál je z hlediska materiálového provedení totožná s bavlnou deluxe. Rozdíl je v použití odlišné tiskové technologie. Jedná se o nejmodernější, vysoce kvalitní digitální tisk, který umožňuje vytvořit mimořádně precizní detail. Této metody tisku se využívá zejména u celoplošných pestrých motivů, které vyžadují dokonalé provedení. 

KREP DELUXE

Krep deluxe má stejné materiálové složení a užitné vlastnosti jako bavlna deluxe. Základem je přírodní vzdušný materiál vyrobený ze 100% bavlny v plátnové vazbě a v kvalitě příze 30 NE. Je na omak velmi příjemný, což je podpořeno kvalitními reaktivními barvami, které látku probarvují naskrz a navíc ji zušlechťují. Látka je navíc zušlechtěna tzv. mercerováním, sanforizací a kalandrováním.

Označení „krep“ napovídá, že má látka "vlnitý povrch", kterého se dosahuje finální úpravou tkaniny. Naše povlečení má jemné a drobné krepování. Bavlněné povlečení s krepovou úpravou se téměř nemačká, snadno se udržuje (nežehlí se!) a vyniká praktickým moderním vzhledem.

FLANEL DELUXE

Flanel deluxe je přírodní materiál vyrobený ze 100% bavlny v plátnové vazbě a má proto všechny její vlastnosti – je prodyšný a dobře absorbuje vlhkost. Liší se však povrchem, který je speciálně upraven tzv. počesáním. Počesáním vzniká na vnější straně látky jemný vlas, díky kterému se flanelové povlečení vyznačuje mimořádnou hebkostí (je na omak „plyšový“) a vysokou hřejivostí. Z tohoto důvodu je flanel deluxe oblíbený zejména během chladných měsíců. Látka je zušlechtěna tzv. mercerováním, sanforizací a kalandrováním.

 

BAVLNĚNÝ SATÉN

Bavlněný satén vyrábíme z vysoce kvalitní česané bavlněné příze o kvalitě 40 NE. Jedná se o výrobek z luxusní 100% bavlny, tento přírodní materiál je mimořádně lehký a jemný na omak, skvěle odvádí vlhkost a je prodyšný. Díky dlouhým jemným vláknům a atlasové vazbě má látka velmi hustou a pevnou strukturu, která je charakteristická přirozeným leskem na lícové straně a zejména dlouhou životností. Použité reaktivní barvy látku dále zušlechťují, navíc díky kvalitě povrchu lépe vyniknou a zdají se tak zářivější. Látka je navíc zušlechtěna tzv. mercerováním, sanforizací a kalandrováním. Jedná se o luxusní materiál, který je synonymem pro kvalitu, krásu a pohodlí.

Nepleťte si bavlněný satén se saténem vyrobeným z polyesteru!

Satén vyrobený z umělých vláken je studený, kluzký a není téměř schopen absorbovat vlhkost. To znamená, že pokud se během spánku potíte, všechen pot v podstatě zůstává na povrchu látky, která je pak lepkavá a studí. Z tohoto důvodu je ložní prádlo „z umělotiny“ nevhodné pro spánek. Navíc ze zdravotního hlediska není dobrou volbou pro alergiky a jedince s citlivou pokožkou.

ŠVÝCARSKÝ PRÉMIOVÝ BAVLNĚNÝ SATÉN

Švýcarský prémiový bavlněný satén je utkán z té nejjemnější 100% česané bavlněné příze v kvalitě 60 NE, která se vyrábí z jakostních druhů dlouhovláknité egyptské mako bavlny. Kvalita tohoto luxusního přírodního materiálu se řadí na nejvyšší světovou úroveň a uspokojí proto i ty nejnáročnější zákazníky. Švýcarský satén se vyznačuje neuvěřitelnou měkkostí, hebkostí a přirozeným leskem. Díky vysoké hustotě tkaní, která zaručuje velmi pevnou strukturu látky, dosahují výrobky ze švýcarského prémiového saténu extrémně dlouhé životnosti. Látka je navíc zušlechtěna tzv. mercerováním, sanforizací a kalandrováním.

BAMBUS

Bambusové povlečení je vyrobeno z velmi jemné příze v kvalitě 40 NE (tkáno v atlasové vazbě), která je kombinací česané bavlny (50%) a bambusových vláken (50%). Bambusová vlákna jsou charakteristická přirozenými antialergickými a antibakteriálními účinky, navíc mají výjimečnou schopnost absorbovat vlhkost a proto je povlečení dobře prodyšné. Hlavní předností bambusového povlečení je mimořádná jemnost a hebkost, použitá antipeelingová úprava omezuje žmolkování a látka získá elegantní matný lesk. Díky kombinaci různých vláken je přirozenou vlastností látky vznik tzv. počesaného vlasového efektu. Bambusové povlečení se snadno udržuje, díky jemnosti bambusového vlákna ho stačí pouze lehce přežehlit. Látka je navíc zušlechtěna tzv. mercerováním, sanforizací a kalandrováním.

JERSEY PROSTĚRADLA

KLASICKÉ JERSEY: Jersey je hladký a hebký úplet vyrobený z prvotřídní 100% bavlněné příze. Vyznačuje se velmi hustou strukturou tkaní a vysokou gramáží 160 g/m2. Jedná se o lehký a prodyšný materiál, který dokáže skvěle odvádět vlhkost a proto je vhodný pro celoroční použití. Ve srovnání s klasickou bavlněnou plachtou je jersey mnohem jemnější a příjemnější na omak. Pro bližší představu lze přirovnat k materiálu, ze kterého se vyrábějí trička nebo pánské nátělníky. Při výrobě prostěradel jsou (stejně jako u povlečení) použity kvalitní reaktivní barvy, které zaručují krásné zářivé odstíny a barevnou stálost i po mnoha praních.

Jersey prostěradla řadíme mezi napínací prostěradla. Hodí se ke všem typům povlečení. Mezi zákazníky jsou napínací jersey prostěradla velmi oblíbená, protože je není třeba žehlit, nesráží se a jsou tvarově přizpůsobivá. Skvělou stabilitu a jednoduchou manipulaci při povlékání zaručuje přirozená pružnost a kvalitní všitá guma po celém obvodu prostěradla. Prostěradla jsou šita na matrace do výšky 25 cm (dětská do 15 cm) a jejich rozměry odpovídají rozměrům matrace.

Jak vybrat správný rozměr napínacího prostěradla? Například na matraci o rozměrech 180/200 cm je určeno prostěradlo 180/200 cm. Nejmenší rozměr napínacího prostěradla na jednolůžko je 100/200 cm, dobře však sedí i na matraci širokou 80 nebo 90 cm.

FROTÉ PROSTĚRADLA

Froté je tzv. smyčková tkanina vyrobená převážně z bavlněných vláken. Smyčky vystupují nad základní osnovu látky a právě tím je zaručena jeho skvělá hřejivost a savost. Aby bylo dosaženo potřebné pružnosti, obsahují froté prostěradla příměs polyesteru (20 %). Tuto tkaninu najdete v každé domácnosti v podobě ručníků, županů nebo prostěradel. Froté prostěradla jsou díky své hřejivosti vhodná především na zimní období. Při výrobě prostěradel jsou (stejně jako u povlečení) použity kvalitní reaktivní barvy, které zaručují krásné zářivé odstíny a barevnou stálost i po mnoha praních.

Froté prostěradla řadíme mezi napínací prostěradla. Vyznačují se zářivými barvami, velmi hustou strukturou tkaní a vysokou gramáží 200 g/m2. Nejlépe se hodí k povlečení z bavlny, krepu nebo flanelu deluxe. Froté prostěradla nedoporučujeme kombinovat s damaškem či povlečením z bavlněného saténu - díky odlišným povrchům dochází ke tření, které může negativně ovlivnit jemný povrch povlečení.

Mezi zákazníky jsou napínací froté prostěradla oblíbená zejména díky snadné údržbě: nežehlí se, nesráží se a jsou tvarově přizpůsobivá. Skvělou stabilitu a jednoduchou manipulaci při povlékání zaručuje kvalitní všitá guma po celém obvodu prostěradla. Prostěradla jsou šita na matrace do výšky 25 cm (dětská do 15 cm) a jejich rozměry odpovídají rozměrům matrace.

Jak vybrat správný rozměr napínacího prostěradla? Například na matraci o rozměrech 180/200 cm je určeno prostěradlo 180/200 cm. Nejmenší rozměr napínacího prostěradla na jednolůžko je 100/200 cm, dobře však sedí i na matraci širokou 80 nebo 90 cm.

PÉČE O POVLEČENÍ: ZÁKLADNÍ INFORMACE

  • před prvním použitím povlečení alespoň jednou důkladně vyperte
  • doporučená teplota praní je 40 °C (doporučujeme výrobky značky Persil)
  • při prvním praní nesmí být teplota nižší než 40 °C, program musí být dlouhý
  • povlečení perte a sušte naruby se zapnutým zipovým uzávěrem
  • sušíte-li v sušičce (což nedoporučujeme), zvolte delší program s nízkou teplotou
  • krepové povlečení nikdy nežehlete, poškodila by se krepová struktura
  • ostatní povlečení žehlete naruby na vysoký stupeň
  • povlečení nevyvářejte, nemandlujte ani nebělte

PÉČE O POVLEČENÍ: PODROBNÉ INFORMACE

Před prvním použitím
Před prvním použitím je nezbytně nutné povlečení alespoň jednou až dvakrát vyprat na doporučenou teplotu s příslušným pracím prostředkem (doporučujeme výrobky značky Persil), nejlépe na dlouhý bavlněný program. Tím se odstraní zbytkové barvy a nečistoty z výroby.
Při nedodržení doporučené teploty 40 °C, nedostatečném vyprání a vymáchání nebo delším ležení mokrého prádla v pračce může zejména u výrazných barev přechodně dojít k zabarvení, které však dalším důkladným vypráním vymizí. Nízká teplota při prvním praní zapříčiní zapuštění zbytkových barev!

Praní
Povlečení doporučujeme prát v pračce na 40 °C, vždy naruby a se zapnutým zipovým uzávěrem. Prací prostředky volte dle barvy povlečení (doporučujeme výrobky značky Persil). Tmavé a syté barvy perte v přípravku na barevné či tmavé prádlo, nepoužívejte přípravky s optickými zesvětlovači (na bílé nebo univerzální). Nepoužívejte bělidla, jejich používáním dochází k oslabení vláken a tím ke snížení životnosti materiálu a barev. Po vyprání nenechávejte prádlo dlouho ležet v pračce, zbytečně se pomačká a riskujete tím zapuštění barev. Všechny pokyny týkající se péče o povlečení naleznete na etiketě nebo na nášivce přímo na povlečení.

Doporučená teplota
Doporučená teplota 40 °C vychází z nejnovějších vědeckých výzkumů a poznatků. Tato teplota je vhodná pro dosažení optimální hygienické čistoty a zajištění dlouhé životnosti pestrých barev. I běžné prací prostředky (doporučujeme Persil) dnes již obsahují složky, které dokáží při nižších teplotách odstranit většinu mikrobů. Praním při nižších teplotách navíc šetříte i životní prostředí a svou peněženku. Povlečení je testováno na praní při teplotě 85 °C, pokud tedy povlečení vyperete na vyšší stupeň, např. 60 °C, nic se mu nestane.

Aviváž
Aviváž všeobecně nedoporučujeme, protože její používání zabraňuje přirozeným vlastnostem přírodního materiálu, jako je schopnost absorpce nebo prodyšnost. Aviváž v podstatě obalí vlákna a tím znemožní látce „dýchat“.

Sušení
Sušení v sušičce všeobecně nedoporučujeme, příliš vysoké teploty nemají dobrý vliv na látku a na použité barvy. Při použití sušičky povlečení sušte naruby a zvolte raději delší program s nízkou teplotou. Pokud sušíte klasickým způsobem, povlečení „rozklepejte“ a věšte narovnané (nikdy však za rohy!) - lépe si tak udrží svůj tvar a bude se vám lépe žehlit. Sušíte-li venku, povlečení věšte naruby, zabráníte tak přímému kontaktu barev se slunečním zářením. Prádlo nenechávejte dlouho přesychat, špatně se pak žehlí.

Žehlení
Žehlit můžete všechna povlečení kromě krepového. Povlečení žehlete vždy naruby na program bavlna/len (vysoký stupeň). V okolí zipového uzávěru žehlete opatrně. Než vyžehlené prádlo složíte a uložíte, nechte ho vychladnout. Žehlení si usnadníte např. nižšími otáčkami při ždímání, přiměřeným množstvím prádla v pračce nebo také správným způsobem sušení (látka se tolik nepomačká). Povlečení nemandlujte, protože plastové uzávěry (zipy, knoflíky) nesnesou vysoké teploty a hrozí jejich zatavení.

Nežehlivá a nemačkavá úprava
Řada výrobků se prezentuje „nežehlivou“ či nemačkavou úpravou. Zcela nežehlivé úpravy dosáhnout nelze, je možné vyrobit pouze úpravu snadno žehlivou, často také označovanou jako „easy-care“. Této úpravy se dosahuje dodatečným chemickým procesem, který vyžaduje použití agresivních chemických roztoků (formaldehyd, močovina, soli silných kyselin). Po vyprání pak sice stačí pouze lehké přežehlení, ale použité chemické procesy mají za následek narušení struktury vláken, což v praxi znamená zhoršení vlastností povrchu (je hrubší na omak), nižší pevnost a tudíž i nižší životnost látky. Ze zdravotního hlediska a z hlediska kvality výrobku tento proces nepovažujeme za vhodný a proto žádný z výrobků firmy Matějovský není snadno žehlivou úpravou opatřen.

 

PÉČE O PROSTĚRADLA

Jersey prostěradla, saténová prostěradla a prostěradla z hladké bavlny
Prostěradla můžete prát v pračce, doporučená teplota je 40 °C. Prostěradla je třeba před prvním použitím alespoň jednou důkladně vyprat v pračce na dlouhý bavlněný program s příslušným pracím prostředkem, nejlépe odděleně, aby byly dobře odstraněny zbytkové barvy a nečistoty z výroby. Sušení v sušičce nedoporučujeme, ale je možné. Pokud se pro sušičku rozhodnete, zvolte šetrné delší sušení na nízkou teplotu. Tato prostěradla lze žehlit (u jersey prostěradel není žehlení vhodné). Nedoporučujeme používat aviváž, protože zabraňuje přirozeným vlastnostem materiálu - v podstatě obalí vlákna a znemožní látce "dýchat". Prostěradla nevyvářejte, nemandlujte ani nebělte.

Froté prostěradla
Prostěradlo můžete prát v pračce, doporučená teplota je 40 °C. Před prvním použitím je třeba froté prostěradlo alespoň dvakrát důkladně vyprat v pračce na 40 °C, na dlouhý prací program s příslušným pracím prostředkem, nejlépe odděleně, aby byly dobře odstraněny zbytkové barvy a nečistoty z výroby. Prvním vypráním také dojde k uvolnění volných vláken a ke zpevnění smyček v tkanině, což zaručí lepší vzhled a delší životnost. Při praní froté výrobků nepoužívejte aviváž – ta na povrchu vláken vytvoří tenký film, který ničí jemnou smyčkovou strukturu. Smyčkovou strukturu ničí také žehlení, z tohoto důvodu froté prostěradla nikdy nežehlete. Sušení v sušičce nedoporučujeme, ale je možné. Pokud se pro sušičku rozhodnete, zvolte šetrné delší sušení na nízkou teplotu. Prostěradla nevyvářejte, nemandlujte ani nebělte.
TIP: Dojde-li k uvolnění smyčky, dále ji nevytahujte! Přesahující část opatrně odstřihněte nůžkami.

Slovníček pojmů

Materiály a suroviny, ze kterých vyrábíme povlečení, prochází nejrůznějšími zušlechťovacími procesy, které zvyšují kvalitu a tedy i hodnotu výrobku. Zde jsou vysvětleny ty nejdůležitější z nich.

MERCERACE

Mercerace je proces zušlechtění látky, při kterém dochází ke změně struktury vlákna – redukují se otevřené plochy a vlákno je tak stabilnější. Mercerovaná látka získá přirozený lesk, je pevnější, příjemnější na omak, méně se sráží, nežmolkuje a vytváří lepší spojení s použitými tiskovými barvami, které jsou díky tomu stálé a při praní neblednou.

SANFORIZACE

Sanforizace je mechanický proces „předvysrážení“, kterým se dosáhne snížení srážlivosti materiálu při praní. Srážlivost je tak redukována z 12% na cca 4%. Díky sanforizaci se podstatně zlepší užitné vlastnosti a také se prodlouží životnost výrobku. Tato úprava také výrazně zvyšuje hodnotu výrobku.

KALANDROVÁNÍ

Kalandrování je zušlechťovací proces, při kterém se na textilii působí tlakem otáčejících se hladících válců. Tato úprava dodá látce hladký povrch s přirozeným leskem, který je velmi jemný a příjemný na omak. Látky, které používáme při výrobě povlečení, procházejí několikanásobným kalandrováním, aby bylo dosaženo těch nejlepších užitných vlastností.

ČESANÁ BAVLNĚNÁ PŘÍZE

Česání je proces, který je zahrnut do výroby kvalitní bavlněné příze. Jeho cílem je zbavit bavlněnou přízi krátkých vláken, urovnat ji a zbavit posledních nopků, vad a nečistot. Česaná příze je o poznání jemnější a pevnější, vyznačuje se přirozeným leskem. Používáme ji k výrobě luxusního povlečení a ručníků. Česaná příze je v porovnání s běžnou přízí díky náročnému zpracování dražší.